Alla inlägg under mars 2023

Av Bengt Bertilsson - 24 mars 2023 06:00

Den 12 mars så skickade jag in en fråga via e-post till Marks kommun, med anledning att. Två gånger om året så kan vi kommuninnevånare ställa en fråga till Kommunfullmäktige den 23 mars och få svar på mötet och jag valde e-post före formuläret då jag ville beskriva mitt ärende, så den som svarar vet vad bakgrunden handlar.
 
Dess närmare den 23 mars tiden led så kollade jag upp men det stod ingen fråga i handlingarna till mötet. Nu vet jag att visa handlingar uppdateras sent så jag väntade tills igår vid middagstid och efterlyste jag den. Men inget hände det stod hela tiden 
   

Så jag satt där och lyssnade ändå till kommunfullmäktige igår kväll och då säger ordf att de blivit uppmärksammade att det fanns en fråga idag. Men varför de inte sett den innan nämndes inte. Dock skall svaret komma på nästkommande möte. 

Men det blev inget svar denna kväll och intressant i veckan har vi kunnat läsa att graffitimålningen blir klar men för den som har ett handikapp tvingas ta sig en omväg via järnvägsövergången ett par hundra meter söder om resecentrumet för att se målningen. P,g,a hissen är avstängd sen 10 år tillbaka.

 


   
Denna kväll skulle det också besvaras ett medborgarförslag om målning av den andra tunnel under 41:an, så det handlade mycket omkring tunnel och graffitimålning denna kväll.   
 

En av fullmäktiges ledamöter påtalade att det går inte föreslå att mitt Medborgarförslag att Kommunfullmäktige på sittande möte (då det finns en Tendes att medborgarförslag läggs på hög) förslår Kommunfullmäktige att Kultur o Fritidsnämnden tillsammans med Teknik o Servicenämnden likt den uppgörelse de genomfört Mural/Graffitimålning under Järnvägen sker i gångtunneln under 41:an.
Går och går det gick bra att på sittande fullmäktige för några år sedan att besluta om en investering på 13 miljoner om jag inte missminner mig till resecentrum utan finansiering.
Ändamålet helga medel tycker fullmäktiges ledamöter om ett förslag så skall väl dessa stå över som högsta instans att besluta i ett ärende. Men det är kanske som så att politikerna vill sitta bakom stängda dötrrar och diskutera och partipiskan gäller i besluten sen bara för de offentliga beslutande organen att acceptera.  
 

Frågan som skickades till allmänhetens fråga 

Till Marks kommun och allmänhetens frågestund som äger rum vid kommunfullmäktiges sammanträdet den 23 mars 2023

Min fråga till TSN ordförande eller annan ansvarig politiker/kommunråd då dessa invigde resecentrumet bör även kunna avge ett svar.  När skall hissen vid det nya Kinna resecentrum öppnas eller skall denna förbi stängd som ett monument från forna tider?


Bakgrundsfakta som kan vara av intresse för den som svarar och kommunfullmäktiges ledamöter samt Marks kommuninnevånare får kännedom om frågeställning.

Den 14 maj 2018 finns en artikel om Resecentrum i Kinna utan hiss under fem år. Idag är vi i mars 2023 alltså 5 år senare och vad har hänt sedan dess egentligen. Dessutom visar sig problemet vara 10 år gammalt


  

Detta betyder att den stängdes 2013 och idag är det 2023 och fortvarande är denna hiss avstängd 10 år senare har Marks kommun och Västtrafik lagt närmare 30 miljoner på att bygga ett nytt resecentrum men fortvarande fungera inte hissen. Det verkar dessutom som i planeringen av nya resecentrum inte brydde sig för de hade inte råd 2018 gällde även 2021/22 när de planerade nya resecentrum trotts att de byggde nya toaletter i resecentrumet.
 

Idag 2023 visar det sig att i planeringen av ett nytt resecentrum fanns inte anslaget medel för att måla tunneln utan KFN och TSN plocka fram extra medel för att finansiera målning av tunneln. Vilket uppskattas då detta ser i dagsläget mycket vackert att beskåda.

Kanske ser vi ljuset i tunneln 2018 så nämns det i artikeln om kameraövervakning men först 2023 så kommer det upp kameraövervakning och kanske kommer hissen att öppnas. Dock verkar det inte i nuläget några medel i dagsläget anslaget för detta eller gått att finna



Av Bengt Bertilsson - 23 mars 2023 06:00

Falukorv är en korv som innehåller basingredienserna kött, fett, potatismjöl, lök, salt och kryddor; den är en typ av bräckkorv. Falukorven räknas som en typiskt svensk produkt och ingår i många maträtter i det svenska köket och är namnskyddad sedan 1973. Falukorv ska till minst 45 procent bestå av nöt-, häst- eller-fläskött. Innehåller den inte detta får den inte kallas falukorv fast den ser ut som en sådan. Då kan den kallas för Lantkorv istället
 
Falukorven
 symbol för allt som är bra med Sverige blev en symbolisk slogan i valet 2022. Idag när inflationen slår hårt så kostar en falukorv ca 35 kr/st men tänk då på att den väger bara 800 gram som regel och då blir kilopriset ungefär 43 kr/kg. Så vem har råd med att köpa en sådan dyr korv så det blev Lantkorv istället a pris för 22 kr st. Nu efteråt skulle jag kanske tittat lite noggrannare på vad den innehåller för en varningsklocka borde ringt då.
 
Men nu gjorde jag inte detta utan köpte denna lantkorv och skar upp den. Provsmakade den och den påminde lite som en annan halländsk korv nämligen Onsala korv mycket god men ganska fett och rökig smak. Så det blev ett X antal stekta korvar 
 
Då ser jag att korven innehåller 30 % fläskkött och det står 20 % fett och massor av kryddor enl mitt tycke. Tror inte vi rekommendera den eller köper den fler gånger. Frågan är om vi äter det som blev över för så god i smaken var den inte. Så det blev ett dyrköp istället. 






Falukorven
 symbol för allt som är bra med Sverig

Mat
Av Bengt Bertilsson - 22 mars 2023 06:00

Äntligen, så kändes det lite som när jag fick komma ut på vedbacken på nytt. Fast lite oro kände jag allt, för hur skulle kroppen reagera efter höftoperationen. Benet och höften den har jag rehabiliterat bra tycker jag och med extra tankar på hur jag står och vrider mig så var jag ganska lugn i kroppen 
 
Motorsåget hade jag i våras gjort iordning så detta stod där och bara väntade på att fyllas med bensin och olja och ett par ryck i snöret startade det.

 
Känslan sen när jag satte kedjan i stocken och den skar som det var smör då njöt jag. Fast det var den gamla kedjan från förra året som jag lyckats fila riktigt så den är perfekt 

 

Men efter en timme så kändes kroppen mör och bensinen tog nästan slut så jag stoppade dagens sågning. Fika och sen ut och plocka upp, vilket kan se lyxigt ut att jag lava upp veden snyggt. Men det har sin förklaring, jag vill ta tillvara på sågspånet direkt för att sen ha detta att täcka i trädgårdslandet. Men jag håller med det är extra arbete men det blir snyggt. 
 

Ved
Av Bengt Bertilsson - 21 mars 2023 06:00

Hela vintern så har det varit en ensam ekorre på besök, men kanske har det varit två fast det har bara varit en som kommit på besök. Oavsett plötsligt så kom det två st som letade efter solrosfrön och lätt sig fotograferas  
         

Av Bengt Bertilsson - 20 mars 2023 07:30

Är det inte lite som vi skjuter problemen framför oss. Såsom vi brukar, vi människor. Låter nästa generation betala notan. Det är enklast så.
Sen är inte jag den som vet vad som är bäst för mänskligheten då det finns miljarder olika åsikter vad som är rätt och fel på denna planet. Räcker den inte till så skall vi ut i rymden.


Av Bengt Bertilsson - 19 mars 2023 06:00

Visa har fåglar i bur jag har de i bur. Fast det är inte tvångs insatta utan frivilligt som de kommer och kryper in i buren för att sitta ifred och äta sin mat

           

Av Bengt Bertilsson - 18 mars 2023 14:47

Egentligen är det inget fel att bara kunna sitta inne och titta ut och se alla fåglarna genom fönsterrutan som kommer till våra fågelautomater varje dag. Vilka som kommer på besök vet jag andra inte och de jag trodde var en art visade sig vara någon annan. Sen att jag försöker fotografera dessa är mer för att kunna dokumentera vad det är vi sitter och se när vi tittar ut.
                     

Av Bengt Bertilsson - 17 mars 2023 06:00

Ekorren satt inte i granen på "tallegren" utan på gräsmattan och han skallade inte kottar utan han åt solrosfrö istället. En ekorre har dykt upp här vid vårt fågelbord vid ett flertal gånger i vintern. Lite svår fotograferad men genom fönsterrutan så fastnar han på foton.

             

Presentation

Kalender

Ti On To Fr
   
1
2
3
4
5
6 7 8 9
10
11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
<<< Mars 2023 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Kategorier

Arkiv

Länkar

RSS

Besöksstatistik

Gästbok


Ovido - Quiz & Flashcards