Alla inlägg den 8 augusti 2024

Av Bengt Bertilsson - 8 augusti 2024 07:45

Vårt potatisland ser ut att vara en ogräsodling av främst våtarv. 
   
Vad som finns under är jag egentligen mer orolig för då senaste skörden fick vi ta 6 plantor för att få ihop tillräckligt med potatis för två måltider.
   
Men efter en rensning så blev åtminstone jorden synlig igen där vi hade nypotatisen odlingen, Pallkragen med plantor kvar är en senare potatissort.

 

Då vi behövde nya potatis så passade jag på att gräva upp och det var lika bra att gräva upp plantorna som fanns kvar där det odlats nypotatis. Men vilken besvikelse och vad som hänt undrar jag för årets resultat var det sämsta någonsin.

Av Bengt Bertilsson - 8 augusti 2024 05:30

Israel är känt för att vara ett av de mest HBTQ-vänliga länderna i Mellanöstern. Dock är denna uppgift från 2015 då Tel Aviv, i synnerhet, var berömt för sin årliga Pridefestival som lockar hundratusentals deltagare.
Idag var deras pride tåg i Stockholm fritt från politisk propaganda vad jag kunde se och deras ledare ett välkänt ansikte som jag noterade på en annan sammankomst till minne av Raul Wallenberg dagen innan

   

Presentation

Kalender

Ti On To Fr
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15
16
17 18
19 20 21 22 23
24
25
26 27 28
29
30 31
<<< Augusti 2024 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Kategorier

Arkiv

Länkar

RSS

Besöksstatistik

Gästbok


Ovido - Quiz & Flashcards