Alla inlägg under maj 2023
Väl uppe på toppen där har det hänt/händer saker och de är inte färdiga, men vi ser konturerna. En lekplats och de har jämnat till området och utsikten ner mot 156:an är vidöppen. Frågan är var kommer julgranen som alltid stått på Nycklaberget stå någonstans för platsen verkar vara upptagen.
Om det var Tjo vad de’ va’ livat i holken i lördags så var det en som däckade och blev hängandes på en gren. Eller kan det vara en årsring som är ute på vift
Vad är det som händer/hänt på Nycklaberget i Skene. Den som varit uppmärksam så har flertalet buskar och träd försvunnit från bergssidan rakt upp som du ser när du kommer färdas söderifrån på 156:an. När vi sen vänder blicken mot Galgberget så finns där träd kvar. Följ med och se hur det ser ut under några dagar kommer jag att lägga ut foton på miljön där uppe.
Uppe på toppen finns några träd kvar, men för övrigt så är det bara stubbar och gräs kvar och de soffor som fanns de är borta. Där vi kunde sitta och se på utsikten och trafiken. Sen kan vi ha olika åsikter om att området såg ovårdat ut tidigare men i naturvårdssynpunkt där vi skall göra så lite intrång i naturen så är detta lite av en skövling. Men detta lär finns många olika synsätt över och får var och en att avgöra syftet bakom.
Återstår att se vad som händer i framtiden om vi får kraftiga regn så finns risk för att jorden erodera när regnet och vinden får fritt spelrum. Naturvårdslaget i Mark Kommun har gjort ett snyggt jobb och har gjort det snyggt och trevligt och forsla bort träd, kvistar och annat som fanns på platsen.
Kanske de läst inläggen om skillnaden mellan Skene och Kinna torg, eller är det slumpen?
Oavsett nu har det kommit 2 blomsterarrangemang på Skene torg lagom till helgen.
Vi kan hoppas att någon gång framledes även de fixa något arrangemang kring träden.
Sen är det bara att beklaga att det finns besökare som tror det är askkoppar
Tjo vad de’ va’ livat i holken i lördags, detta sjöng Povel Ramel och kanske var det detta och det gick så livat till att halva taket flög av
I förra veckan så var det ett moped rally här i Mark, 200 moped var samlade. Igår så kom det ett 50 tal sportbilar här förbi som troligen var ute på ett sportbils rally. Var dock inte förbered men lyckades fånga en del av fordon på foton
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | |||
8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | |||
15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | |||
22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | |||
29 | 30 | 31 | |||||||
|