Alla inlägg under juli 2023
Vader ljus kommer jag osökt att tänka på när jag såg en växt med gula blommor dök utmed vår uppfart som jag inte sett tidigare. I normala fall så brukar jag gå bett på vad är detta, men denna gång så kom verkligen mobilen till sin rätta.
Att vi kan fotografera med mobilen och den vanliga kameran har snart spelat ut sin roll. Dessutom så kan vi numera ta ett foto i Google och vips så får vi veta vad är detta för något
Jag trodde den heter Kejsarlilja, men var inte hundra. Det finns minst 50 000 namnsorter av dagliljor så jag har fått namnförslag om andra också. Bl.a Brunröd. Oavsett så har de vuxit bra detta år, fast vi har inte sett dessa, p,g,a, vedhögen som låg och skymde dessa
Fast detta är kanske bara en halvsanning för vi såg dessa varje gång vi körde ner till landsvägen.
Men de har trivts med att ha vedhögen som skydd och en vägg som gett extra värme också där de stått och njutit av den goa solen.
Dessutom så har de fått extra mycket vatten detta år p,g,a, det fanns lite utrymme över där vi odlat potatis och dessa har fått vatten allt som ofta.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | ||||||||
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | |||
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | |||
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | |||
24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | |||
31 | |||||||||
|