Senaste inläggen
Häggspinnmal (Yponomeuta evonymella) en av omkring 90 arter spinnmalar i Sverige. Häggspinnmalen är en fjäril som i sitt larv-stadium lever i häggar. Larverna förpuppar sig och den kollektiva väven kokongerna gör så att hela trädet kan täckas i vit väv. Trädet kan då i folkmun kallas för spökträd. Trots att häggens löv helt kan ätas upp av larverna återhämtar sig trädet.
Lagom till pingthelgen såg jag första tecken på Häggspinn Larverna förpuppar sig och den kollektiva väven kokongerna gör så att hela trädet kan täckas i vit väv.
Fiske mitt i stan något jag knappt trodde var sant om jag skall vara ärlig. Nog har jag läst om hur förorenat vattnet var här förr. Blev det verkligen en överraskning när vi vid vårt besök i Stockholm får se denna fina fångst drar upp.
Ett unikt fiske mitt i Stockholms stad. Lokalt kallas ''Strömmen''. Stockholmsström erbjuder ett spännande fiske i en ovanlig fiskemiljö.
Ett 30-tal fiskarter gör "Strömmen" till det artrikaste vattnet i Stockholmsregionen. Mest känt är fisket efter lax på sommaren och havsöring under höst, vinter och vår. Varje år fångas stora mängder havsöring och ett mindre antal laxar. En bra vattenföring ökar förutsättningarna för ett lyckat fiske efter lax och öring.
Vaktavlösning på slottet i regn lockade få besökare, fast det var nog inte den stora utan bara enskild vi fick bevittna
Senare på dagen fick vi däremot se Vaktparaden och Livgardets dragonmusikkår till fots avmarscherar från Armémuseum på Riddargatan 13. Paradvägen går längs Artillerigatan, Strandvägen, Nybroplan, Hamngatan, Kungsträdgårdsgatan, Strömgatan, Gustav Adolfs torg och Norrbro. På utvalda dagar avmarscherar vaktparaden till fots från Sergels torg. Paradvägen går längs Hamngatan, Kungsträdgårdsgatan, Strömgatan, Gustav Adolfs torg och Norrbro.
Vaktparaden till Stockholms slott kan vara beriden men denna gång var det bara en polis
En blommande tulpan tilldrog mig mitt intresse för ett tag sedan. Lite morgondagg satt kvar på blomman och jag försökte fånga detta. Blev det mer som solens glans speglar sig lite istället
Pingstafton infaller i år lördag den 4 juni och pingstdagen är söndag den 5 juni. Annandag pingst är måndag den 6 juni och infaller alltså samma dag som nationaldagen och blir då en röd dag som förr
Men känns som en vanlig dag, körde hustrun in till jobbet kl 6 och det var folktomt på vägarna och gatorna. Själv skall jag på ögonundersökning i Borås. Men vad är det egentligen som firas?
Pingsten är en helg som är viktig för kyrkan men går många obemärkt förbi – om man inte har ett bröllop att se fram emot förstås.
Ordet pingst härstammar från grekiska ordet pentekosté, som betyder den femtionde. Eftersom påsken är vid olika tider varje år varierar också pingstens datum. Pingstdagen firas alltid den 50:e dagen efter påskdagen. Om du vill räkna ut när pingsten är tänker du så här: sju veckor efter första söndagen efter första fullmånen efter vårdagjämningen.
Foton från fredagskvällen 3 juni
Flerårig ört med uppstigande till upprätt växtsätt med plattad och vingkantad stjälk, till 40 cm. Bladen är grågröna och parbladiga med 2 — 4 bladpar, småbladen är långsmala och saknar klänge. Blommor i fåblommiga klasar. Kronan rosa till blekt rödvioletta med mörkare ådringar och växlar vanligen färg under blomningen, från mer rosa till violett. Frukten är en balja, kal och svart.
Blomman är ätbar och således även kallad "gökmat" i vissa områden. Roten är näringsrik och kan bakas till nödbröd. I Skottland lär den ha tuggats rå, utan någon särskild matlagning.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 |
3 |
4 |
||||||
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
|||
12 |
13 | 14 | 15 | 16 |
17 |
18 |
|||
19 |
20 |
21 |
22 | 23 |
24 |
25 |
|||
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
31 |
||||
|